پناهندگی در اکراین

پناهندگی در اکراین

موقعیت جغرافیایی کشور اوکراین نسبت به اروپا و آسیا سبب شده است که امروزه سوالات متعددی در باب پناهندگی در اوکراین از مشاورین ارشد حقوق بین الملل مطرح شده است که تلاش شده است در این مقاله...

موقعیت جغرافیایی کشور اوکراین نسبت به اروپا و آسیا سبب شده است که امروزه سوالات متعددی در باب پناهندگی در اوکراین از مشاورین ارشد حقوق بین الملل مطرح شده است که تلاش شده است در این مقاله شرایط و قوانین پناهندگی در اوکراین به تفصیل به نظر شما هموطنان عزیز برسد .

 

در ابتدا لازم دانستیم تا قبل از صحبت در باب قوانین پناهندگی در اوکراین ، موقعیت و مختصات منطقه ای و اطلاعاتی مختصر این کشور را باز گو کنیم . اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه ؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب غربی با رومانی و مولداوی مرز خشکی دارد و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد . پایتخت اوکراین شهر کی‌اف و زبان رسمی کشور اوکراین زبان اوکراینی است .

حکومت اوکراین ، جمهوری است که از ۲۴ استان تشکیل شده‌است و دارای یک بخش خودمختار ( کریمه)  نیز می ‌باشد. پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است.  زبان اوکراینی زبان رسمی این کشور است و زبان روسی نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. دین رسمی این کشور مسیحیت می‌باشد.

از یک سو کشور اوکراین با توجه به شرایط سیاسی اخیر و جنگ های داخلی و دخالت های بیگانه و همچنین رویه های سیاسی گذشته که از خود نشان داده است ازجمله جدا شدن از کشور های مشترک المنافع CIS   در ۱۹ مارس ۲۰۱۴ به علت الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و از سوی دیگر به علت موقعیت جغرافیایی که در مرز بین اروپا و آسیا قرار گرفته است سبب شده است یکی بهترین و پر متقاضی ترین کشور برای امر پناهندگی باشد و مخصوصاً پناهندگی در اوکراین یکی از آخرین راه های امر مهاجرت شده است .

همان طور که اطلاع دارید و اخیراً ذکر شد به علت آشوب های داخلی تقریباً بنا به آمار اسپوتینگ ۴۱۹ هزار نفر از پناهندگی در اوکراین به علت اوضاع نا به سامان کشور اوکراین به روسیه رفتند و در خواست پناهندگی کردند . علاوه بر این آمار و ارقام باز هم با توجه به اوضاع نا امن داخلی بسیاری از فرادی که قصد مهاجرت به کشور های اروپایی را دارند به پناهندگی در اوکراین فکر می کنند و به این امر متوسل می شوند.

در باب پناهندگی در اوکراین و آشنایی با قوانین این کشور پیشنهاد می شود قبل از اقدام و پرداخت های هزینه های هنگفت و بالا به موسسات غیر حقوقی و نامعتبر می توانید با موسسه ملک پور تماس بگیرید و از مشاوره رایگان مشاوران ارشد حقوق بین الملل در امر مهاجرت از طرق مختلف قانونی از جمله ادامه تحصیل ، کار ، سرمایه گزاری و … بهره مند شوید .

ماده ۸ قانون اساسی اوکراین در باب تابعیت اعلام  می دارد از تاریخ مندرج در این قانون ( ۲۴ آگوست ۱۹۹۱ ) اگر شخصی و یا یکی از والدین نسبی به دنیا بیاید و یا اقامت دائم داشته باشد می توانند در خواست تابعیت اوکراین را بکند ، از این ماده قانون اساسی می توان این گونه برداشت نمود که راه ورود به این کشور تنها از راه پناهندگی در اوکراین نخواهد بود ، بلکه از سخت ترین و ناهموار ترین طرق ممکن برای ورود به این کشور پناهندگی در اوکراین است .

به محض رسیدن شخص متقاضی پناهندگی در اوکراین گذرنامه شخص به مامور دولتی تحویل داده می شود تا برای وی ویزا صادر شود . این ویزا حداکثر ۹۰ روزه بوده که در طول ۱۸۰ روز ابتدایی اولین باری که شخص متقاضی پناهندگی در اوکراین وارد خاک اوکراین شده است صادر می شود .

پس از ورود به این کشور تحت عنوان پناهندگی در اوکراین احتمال ۶ ماه باز داشت موقت به دستور مقامات قضایی در وجود دارد ، در حال حاضر بسیاری از مردم عامه این پروسه را در پناهندگی در اوکراین به عنوان دوره ( کمپ ) می شناسند و با این دوره اشتباه می گیرند که به این صورت نیست و تنها افرادی که جهت پناهندگی در اوکراین اقدام می کنند برای بررسی مدارک و شناسایی هویتی بازداشت می شوند .

اگر شخصی در خاک اوکراین اعلام پناهندگی در اوکراین باید طبق قوانین این کشور ۳ سال متواری در این کشور حضور مستمر داشته باشد تا بتواند بعد از خروج خود در این کشور دوباره اجازه ورود به اوکراین بگیرد . لذا در پناهندگی در اوکراین متقاضی حق خروج از خاک حتی به سوی اروپا رو هم تا ۳ سال ندارد وگر نه دیگر اجازه ورود خود را به هر طریقی به اوکراین را از دست می دهد .

لازم به ذکر است بعد از در خواست پناهندگی در اوکراین و شرایط مذکور و گذراندن دوره های طولانی بعد از تقاضا پناهندگی در اوکراین این امکان وجود دارد که دولت و مقامات قضایی در این زمان در خواست اعلام پناهندگی در اوکراین رد کنند و نپذیرند . لذا فرد متقاضی این امکان را دارد با در دست داشتن برگه عدم تائید درخواست پناهندگی که بعد از ۲ ماه به دست متقاضی پناهندگی در اوکراین می رسد ، به کنسولگری اوکراین اعتراض کند . این اعتراض و در خواست تجدید نظر نزد مقامات اوکراینی بررسی می شود و نتیجه به متقاضی اعلام خواهد شد .

به صورت خلاصه مراحل اخذ پناهندگی در اوکراین به شرح ذیل می باشد :

  1. اثبات هویت
  2. ابراز دلایل کافی
  3. انگشت نگاری
  4. مصاحبه
  5. تست رایگان زبان و سلامتی بدن